Szakorvosi javaslat


Napi tevékenység Szakorvosi javaslat

 

A paciens valamennyi szakorvosi javaslatos készítményét tarthatjuk itt nyilván hatóanyagonként csoportosítva. A Csoporton belüli készítmények fülön azon készítmények jelennek meg melyek az adott hatóanyag csoportban érvényesnek jelöltünk.

 

Szakorvosi javaslat - képernyőkép

 

FONTOS! Az érvényesség ebben az esetben a csoporton belüli érvényességet jelenti, nem magának a javaslatnak az érvényességét. Azt a dátum határokból veszi a rendszer.

Lehetőség van név vagy dátum szerinti sorrendet állítani, csak az érvényes javaslatokra szűkíteni illetve a listában szereplő mezők sorrendjét és méretét állítani, a bal alsó sarokban található kapcsolók segítségével. Ezeket a beállításokat megjegyzi a program.

Új javaslat felviteléhez először készítményt kell választanunk a nyomógomb segítségével, ekkor megkapjuk a Gyógyszerkereső ablakot, ahol gyógyszert, segédeszközt tudunk választani. Felvitelkor megadható a javaslat kezdete és vége, illetve a javasló orvos pecsétszáma is. Új tétel felvitelekor a záró dátumnál jobb egérgombbal egy help jön elő, melyben előre fel van tüntetve a kezdő dátumhoz képest plusz 3, 6, 12 illetve 24 hónap. Ugyanitt található A rendeletben hosszabb felírási idő előtt egy felkiáltó jel íródik ki.
Az orvos pecsétszáma mező szintén karbantartható a jobb egérgomb segítségével, ide felvehetjük a javaslatot adó orvosok pecsétszámát, így majd a későbbiekben egy kattintással beemelhetők azok.
Az Érvényesség mezőt itt nem tudjuk állítani, ahhoz át kell kattintanunk a Csoporton belüli készítmények fülre. A program egyedi azonosítóval látja el az összes javaslatot, ami az Azonosító mezőben olvasható. Ezzel megoldható a rendelet szerint megőrizendő eredeti szakorvosi javaslatok azonosítása. Ezt a számot ráírva az eredeti leletre könnyen visszakereshetővé válik ellenőrzéskor. Az azonosító a rendszer belső azonosítója.
A naplószám mező is a Csoporton belüli készítmények fülön szerkeszthető.
A gomb segítségével törölhetünk már meglévő szakorvosi javaslatot.
A gomb segítségével tudunk a kiválasztott készítményről egy másolatot készíteni. Ez azért jó nekünk, mert ugyanazokkal az adatokkal (készítmény neve, adagolás, eü pont, stb.) készít a program egy új sort, ahol csak a javaslat dátumát kell megadnunk, ezzel is gyorsítva a munkánkat. A másol gombot megnyomva ilyenkor a program azt a készítményt, amiről másolunk automatikusan érvényteleníti és ez az új sor lesz az érvényes. Ezt a Csoporton belüli készítmények ablakon láthatjuk.
Amennyiben a szakorvosi javaslatot a hozott leleteknél rögzítettük a 'leletre ugrás' gombbal megnyithatjuk az akkori leletet.

 

Szakorvosi javaslat időtartam - képernyőkép

 

A javaslat érvényességi idejének számolásában a program segítséget nyújt egy kis lista formájában, amely a fenti képen látható módon jelenik meg, ha az '-ig' mezőn jobb egérgombot nyomunk.

Ha az érvényes listán már szerepel a kiválasztott készítmény vagy hatóanyag alapján egy azonos, akkor figyelmeztet a program. Lehetséges egy csoporton belül több érvényes készítményt is nyilvántartani (pl. insulinok esetében).
Azonos hatóanyagú készítmény felvételekor a program figyelmeztetést küld:


 
Figyelmeztetés - képernyőkép


 
Szakorvosi javaslat csoporton belüli készítmények - képernyőkép

A Csoporton belüli készítmények fülön megadhatjuk a javaslaton megadott mennyiséget, BNO-kódot, adagolást. Az adagolás működése azonos a már a Therápiás lap karbantartásánál leírtakkal. Eltároláskor a gyógyszer leiratban szereplő BNO kódokkal és érvényességi idővel összeveti a beírtakat és nem megfelelőség esetén figyelmeztetést ad. A szakorvosi javaslat felvitel közben lehetőség van nem számlálható készítmény esetében a mennyiségek megadására, ehhez a „Kisz.” gombot kell megnyomnunk, ekkor megkapjuk a 'Kézi kiszerelés megadása' ablakot, amit a fenti képen is láthatunk. Ez a nyomógomb csak akkor aktív, ha a készítménynek nincs OEP által megadott kiszerelése. A 'Felírt mennyiség'-et a program abban az esetben tudja számolni, ha a készítmény számlálható (van kiszerelése) és ki van töltve az adagolás. Egyéb esetben nekünk kell kitölteni ezt a mezőt.
Az ablak jobb alsó sarkában található Eü pont gombbal tudjuk választani a javaslathoz tartozó Eü pontot, amely alapján a szakorvos javasolja a gyógyszert. Itt meg kell adnunk a javaslathoz tartozó BNO-t is. Megjelennek a kiválasztott készítményhez adható EÜ pontok. Ezek közül válogathatunk, a válogatás során a ponthoz tartozó BNO kód is megjelenik. Ha kiválasztunk egy pontot, akkor a gomb megnevezése a pont száma lesz. Az egérrel fölé menve megjelenik a rendelet szövege is. Ha BNO-t is választottunk az visszaíródik a készítményhez tartozó BNO-hoz.
Ha segédeszközt szakorvosi javaslatra írunk fel, a vényen fel kell tüntetni a javaslat naplószámát is. Ilyen vény felírásakor, a receptre a program automatikusan nyomtatja ezt az adatot is, melyet új segédeszköz szakorvosi javaslat felvételekor a Naplószám oszlopba tudunk rögzíteni. De a naplószámot egyéb készítmény rögzítése esetén is lehetőségünk van beírni.

 

Frissítés dátuma: 2016.08.31.