Hozott leletek


Napi tevékenység Hozott leletek

 

Hozott lelet - képernyőkép

 

A páciens leleteinek rögzítésére alkalmas menüpont.

Amennyiben a páciens által hozott szakrendelési leleten több szakrendelés eredménye is szerepel, lelet felvitel közben a 'További lelet(ek)' gombra kattintva megjelölhetők a további szakrendelések is. A 'További leletek' panelen található ikonra kattintva beállíthatjuk, hogy a panel a hozott leletek ablakkal automatikusan megjelenjen vagy sem, valamint a ikonra mutatva vagy kattintva egy rövid leírás található magáról a panelről.
Ekkor tároláskor a további szakrendelésekhez a "Részletek a ÉÉÉÉ.HH.NN-án készült Szakrendelés neve leleten !" szöveg kerül be. (Pl. Részletek a 2009.10.01-én készült Belgyógyászat leleten !)

A legördülő menüből kiválaszthatjuk, hogy a korábban megírt beutalóktól független új leletet akarunk-e rögzíteni ('Más hozott lelet'), vagy valamely beutalóhoz tartozó leletet írunk-e be. Utóbbi esetben a legördülő menüben látszódik a beutalás dátuma és helye, így beazonosíthatjuk, hogy mely beutaláshoz rögzítjük a leletet.
Az "M" nyomógombra kattintva a legördülő listán a korábban rögzített leletek jelennek meg, s a "pipa" nyomógombbal tudjuk azok tartalmát módosítani, megtekinteni.
A megfelelő elem kiválasztása után a "pipa" nyomógombbal kezdhetjük meg a munkát.
Megadható a lelet dátuma, és bejelölhető, ha kóros a lelet. A szakrendelés kiválasztása történhet a legördülő menü lapozásával, vagy a menü megnyitása után a keresett szakrendelés kezdőbetűjének lenyomásával is. Amennyiben a lelet dátumával már létezik az adott szakrendeléshez eredménye a páciensnek a dátum és a szakrendelés mező mellett egy piros felkiáltójel látható (! ). Ennek segítségével megelőzhető, hogy ha pl. kommunikáción keresztül érkeznek a szakrendelési eredmények, de a páciensnél is ott van a kinyomtatott eredmény, kétszer ne kerüljön be a dokumentációba.
Rögzíthetjük a leletet adó intézet 9 jegyű kódját és az orvos pecsétszámát az 'Intézet' és a  'Szakorvos pecsét' mezőkben valamint a diagnózisát a
BNO kereső segítségével. Ha megadjuk a BNO kódot, akkor a szakorvosi javaslat beírás közben a gyógyszer kiválasztás ablakának jobb felső sarokban - hasonlóan a receptíráshoz - , jobb egérgombbal választhtunk ezen megadott BNO kódok közül.
A lelet tartalmi részének kitöltése a
szövegablakok részben ismertetett módszerrel végezhető, és a hozzárendelt űrlapot is ki lehet tölteni. A karbantartás menüben létrehozhatunk űrlapot ehhez a mezőhöz. Alapállapotban már találhatunk ide tartozó űrlapot.

Rögzíthetünk  szakorvosi javaslatot is a szakorvosi javaslat fülre kattintva. Megadható előre a szakorvos pecsétszáma és a naplószám is. Ebben az esetben amennyiben szakorvosi javaslatot viszünk fel, automatikusan kitöltődik a pecsétszám rovat és segédeszköz esetén a Naplószám oszlop. Ezt a 'Szakorvos pecsét' és 'Naplószám' mezőkben tehetjük meg.
Ha itt viszünk fel szakorvosi javaslatot, akkor elég csak egyszer megadni a pecsétszámot a pecsét oszlopban, a többi készítményhez ez automatikusan beemelődik. A szakorvosi javaslat érvényességi idejének végét jelző oszlop fejlécén jobb egérgombbal kattintva lehetőségünk van egyszerre valamennyi aktuálisan felvitt javaslat '-ig' dátumát megadni. Ez csak azokra a tételekre igaz, ahol ki van töltve az érvényesség kezdete és a készítmény leiratában szerepel a maximális érvényességi idő.

A 'Töröl' gombbal törölhetünk egy, már előzőleg eltárolt leletet. Az 'OK' gomb segítségével tároljuk el az adatokat. A 'Mégsem' gombbal az adatok tárolása nélkül zárhatjuk be az ablakot. A 'Mégsem' gombbal történő kilépéskor a program figyelmeztet, ha már egy új vagy egy módosításra elővett leletet nyitottunk meg. Az 'OK+Új' gombbal elmentjük az aktuális leletet, és azonnal új rögzítést indíthatunk.

A jobb alsó sarokban található beállításoknál megadható, hogy "Új lelet felvitel esetén a BNO átemelése a napi ellátásba".
Új lelet felvitelkor, ha a beállítás meg van adva és van diagnózis, átemelődik a nyitott ellátásba.
Ha nincs nyitva ellátás, de van ugyanarra a napra, akkor abba (ha több is van, akkor az utolsóba kerül).
Vizsgálja a program, hogy a kód ne legyen már eleve bent a Háziorvosi ellátás ablakban illetve, hogy a lelet dátuma egyenlő-e a mai nappal. Ha nem, kérdést tesz fel.
Megadható a BNO típus is a leleten. Ha nincs töltve, akkor 1-es típussal emeli át. A hozott lelet képernyőn megadott BNO típus átemelődik a szintén az akcióban felvihető szakorvosi javaslatra is (a javaslaton a BNO-n jobb egérgombbal kérhető, hogy melyik BNO-t emelje át). Ha nincs megadva a leleten típus, akkor 1-es típussal tölti fel.

Hozott lelet grafikus - képernyőkép

A "Lelet tartalma" mező mellett található űrlapválasztó nyomógombra kattintva választhatjuk a mezőben megjelenő űrlapokat.
> A "hozott lelet formázott szöveg" és a "hozott lelet szöveges" űrlapokat választva a megjelenő szövegablakban adhatjuk meg, írhatjuk le a lelet tartalmát, szövegét, billentyűzeten keresztül begépelve. A formázott szövegnél mint neve is mutatja, több lehetőségünk van a beírt szöveg (betű típus, elrendezés) formázására, míg a sima szöveges leletnél csak egy karaktertípussal tudunk rögzíteni.
> A "hozott lelet grafikus" űrlapot választva rögzíthetjük a lelet tartalmát szkenner segítségével, vagy egy digitális fényképezővel készített képet, leletet tárolhatunk el.

A grafikus leletrögzítésnél, ha még nem volt eddig ide bevitt kép, vagy szkennelt eredmény, akkor egy üres, halvány négyzetet kapunk. Ebbe a négyzetbe kattintva indíthatjuk el a multimédiás kép beolvasást. Ha a négyzetben már van egy rögzített képre, leletre utaló kis kép, akkor erre a képre kattintva magát a rögzített képet, leletet láthatjuk a program megjelenítő ablakában.

Hozott lelet grafikus űrlap - képernyőkép

Multimédia beolvasásnál választhatjuk, hogy most szeretnénk indítani egy szkennerrel történő beolvasást, vagy egy a számítógépre felmásolt, áthozott, digitális fényképezőgéppel készített képet szeretnénk leletként eltárolni.

Multimédia beolvasás (szkenner, digit. kép) - képernyőkép

A fileból való beolvasáshoz kattintsunk a Beolvasás fileból nyomógombra , és a megjelenő tallózó, kereső ablakban válasszuk ki a kívánt anyagot. Ez lehet kép, video, hang és pdf file is. A file neve megjelenik a nyomógomb alatti mezőben. Célszerű egy külön könyvtárat létrehozni ahonnan át tudjuk emelni a fileokat, így azt egyszerűbb lesz a későbbiekben betallózni. Célszarű idemásolni azokat a fileokat, amit aztán a beteg kartonjába szeretnénk majd emelni.

Ha a szkennerrel szeretnénk beolvasni a hozott leletet, akkor először is rendelkeznünk kell egy a Windows-ba már feltelepített TWAIN vagy WIA kompatibilis szkennerrel. Ha esetleg több ilyen eszköznek a programja is telepítve van, volt már számítógépünkre (régi tönkrement szkenner és az új szkenner programjai), akkor a "Választ" nyomógomb segítségével kapunk egy ablakot, melyben a rendszerben található, telepített szkenner vezérlő programok listáját láthatjuk. Innen egyszer ki kell választanunk azt a programot, amelyikkel a beolvasást el szeretnénk végezni. Előfordulhat, hogy egy telepített szkenner esetén is két külön program kerül a számítógépre (pl. egy egyszerűbben kezelhető és egy kicsit jobban "állítgatható").
A WIA drivert választva egy egyszeűen kezelhető felületet kapunk a Beolvasás gomb megnyomása után. Ez maga a Windowsos képbeolvasó, itt érdemes a Fekete fehér kép vagy szöveg opciót választani. Esetleg, ha gyengébb a papíré s a nyomtatvány minősége, akkor választhatjuk a Szüreárnyalatos opciót. Ha a kettő opció közül választunk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy a képek mérete nem lesz túl nagy.
Ha a TWAIN drivert választjuk, akkor a szkenner gyártója által készített kezelőfelületet kapjuk, ebben tudjuk álítani a beolvasott kép minőségét. Itt is érdemes arra törekednünk, hogy minél kissebb legyen majd a beolvasott kép. A DPI beállítás ne legyen túl magas, illetve ne szkenneljünk színesen.
Megadhatjuk, hogy a beolvasni kívánt lelet hány oldalas. Ekkor a visual Ix program annyiszor kéri a szkennert beolvasásra, amekkora értéket a "Lapok száma" mezőben megadtunk. Így egy "több oldalas kép"-et hozhatunk létre, melyet a megjelenítő majd kezelni fog.
'Beállítások belovasás előtt' mező: Ha a mező előtti négyzetbe pipát rakunk, akkor a program meghívja a scanner lapbeolvasás előtti ablakát (itt beállíthatjuk pl.: a beolvasás minőségét, színes legyen vagy fekete-fehér, stb.), ha nincs kipipálva akkor egyből megkezdődik a scannelés.
'Duplex típusú lapolvasó' mező: Ha a mező előtti négyzetbe pipát rakunk és a szkeennerünk alkalmas két oldalas beolvasásra (nem kell megfordítanunk a lapot, ha mindkét oldalát be szeretnénk scannelni), akkor így tudjuk ezt aktiválni.
A "Szkenner" (Képbeolvasás képdigitalizálóval) nyomógombra kattintva a visual Ix program meghívja a szkenner beolvasó programját, indítja a beolvasást. Ez a program más gyártók esetén eltérő lehet. A "Megjelenít" jelölő mezőt bekattintva az ablak alsó részében egy előnézeti kép jeleníthető meg a már beolvasott leletről.
Az OK+ gombbal a Hozott lelet grafikus űrlap ablakot is bezárjuk, míg az OK gombbal a Hozott lelet grafikus űrlap ablakot kapjuk és ott is nyomnunk kell egy OK gombot. Tehát az OK+ gombal egy kattintással eltároljuk a bescannelt leletet. Az 'OK + új' gomb segítségével tárolással bezárja a Multimédia olvasás ablakot a program, majd automatikusan megnyit egy új ablakot.

Fontos lehet! A beolvasott leleteknél olvassuk be a teljes leletet, amelyen szerepel az eredeti orvos aláírása és pecsétje is, valamint a lelet dátuma. A mai szkennerek mindig a "legjobbat akarják nyújtani számunkra", ami ebben az esetben nem biztos hogy valóban a legjobb nekünk. A szkenner a lehető legszebb, legjobb képet "akarja" elkészíteni. Ez dicséretes, de a szép és jó kép mérete túl nagy. Itt egy szöveges leletnél nem színes, csillogó fényképre van szükségünk, hanem arra, hogy biztonsággal olvasható, kis méretű, nagy mennyiségű leletet tároljunk a számítógépen. Ezért a beolvasott képeket célszerű "lerontani". Legyen a kép fekete fehér, legyenek a betűk "szőrösek", de olvashatók még. Ezért minden szkennert ki kell tapasztalni. Általában elmondhatjuk, hogy egy 1 bites fekete-fehér, 100-200 dpi felbontással készített TIFF kép elfogadható, olvasható, kis méretű. Javasoljuk ilyen képek készítését. Színesebb, szürke, szebb, nagyobb felbontású képek sokszorosan nagyobbak, több helyet foglalnak a wincseszteren. Egyszer az is előfordulhat, hogy a számítógépen nem lesz már több hely, a gépünk lassabban vagy egyáltalán nem fog dolgozni.
> A legtöbb szkenner programban a beolvasási beállításokat egyszer kell megadni, és ezeket a beolvasó program megjegyzi. Természetesen a hozott lelet ha nagyon halvány, túl gyenge a nyomtatás, akkor abból nem biztos, hogy jó olvasat készíthető.
A program 1000 képenként létrehoz egy-egy alkönyvtárat 1, 2, 3, 4, stb. névvel és ide helyezi a scanner felvételeket, ezáltal gyorsabb a képfeldolgozás menete. A felvételeket rendezhetjük még az IxINTÉZŐ-ben is az Adatbázis - Scanner könyvtár rendezés menüpontban.

Az elkészített eredeti leletek képei, másolatai így bármikor elővehetők, megtekinthetők akár itt a hozott leleteknél, vagy a lekérdezésnél.

A lelet összekapcsolható a beutalással. Ha a szokott módon, a függő beutalások közül választjuk ki, hogy melyik beutalóra hozta a leletet a paciens, ezeket a program összerendeli. Ezeknél a leleteknél leletmódosításnál - ha van a lelethez kapcsolt beutaló -, a B gomb megnyomásával tekinthetjük meg a beutalót. Lekérdezésnél szintén működik a megtekintés. Ha van a lelethez kapcsolt beutaló, a lekérdezésnél megjelenik a beutaló_megtekint link. Erre kattintva megjelenik a "beutaló megtekint ablak" a beutalás adataival. is.

Frissítés dátuma: 2015.09.16.