Gyógyszerkeresés


Karbantartás Gyógyszerek - laborvizsgálatok Gyógyszerkereső

 

A visualIx programok mindegyike tartalmazza a gyógyszer törzset. A gyógyszertörzsben részletesen, információkkal segítve bennünket megtalálhatók az általános, a FONO-s, a kivont, az Eü. szolgáltatók / szakrendelők / szakorvosok számára rendelhető készítmények. Többféle módon kereshetjük meg a szükséges segédeszközt is. A kereső rendszer segítségével kezelhetjük a paciensek számára rendszeresen felírni kívánt, therápiás lapon szereplő készítményeket. Egy kattintással elővehetjük az adott paciensnek már eddig felírt készítmények listáját, illetve a rendszerbe egyszer már berögzített magistralis recepteket. Külön kiemelt listába rögzíthetjük az általunk leggyakrabban felírt készítményeket, így ezt a listát szintén egy kattintással megjelenítve gyorsan megtalálhatjuk a keresett tételt, nem kell a teljes gyógyszer állományban keresgélnünk. Lehetőségünk van a törzsben nem szereplő, egyedi receptek összeállítására is. A kívánt receptet összeállítva ki is nyomtathatjuk azt a kiválasztott készítményről.
Gyógyszertörzsünk tartalmazza a rendelhetőségeket. Gyors információt ad a felírás lehetséges jogcíméről, a készítmény áráról, a rendelhetőségről('V', 'VN', 'J', 'SZ', 'I') és a TTT-kódról is. Az Előírat panel alapértelmezetten nincs bekapcsolva a rendszerben, mivel a benne szereplő adatok nem minden esetben az adott készítmény aktuális leíratát tartalmazták. Lehetőségünk van a Rendelhetőség ablak mellett található nyomógombra kattintva, az aktuálisan kiválasztott készítmény aktuális leíratát megtekinteni. A rendszer meghívja az OGYÉI gyógyszer információs oldalát. Amennyiben az azonosítás egyértelmű, a mindenkori hivatalos információs oldalra navigál a rendszer. Ha a keresés eredménye nem egyértelmű, a nyilvántartási szám alapján azonos készítmények választó oldalra navigál a rendszer. Illetve lehetőségünk van
Alapbeállítások menüpontban (Felhasználó fül / OGYÉI előirat megjelentítése pont) visszakapcsolni az Előírat panelt. Tájékoztatjuk, hogy az OGYÉI előirat megjelenítése választóval, Ön az OGYÉI előíratok egy korábbi verzióját tölti be a rendszerébe, ezért előfordulhat, hogy egy-egy gyógyszer esetében nem az aktuális OGYÉI előíratot fogja látni a képernyőn! A naprakész közhiteles OGYÉI előiratok az OGYÉI honlapján http://www.ogyei.gov.hu/gyogyszeradatbazis/ érhetőek el, melyet Ön a mindig az „OGYÉI előirat” nyomógomb megnyomásával tekinthet meg (a nyomógomb a rendelhetőség adatok mellett található). Amennyiben megkapjuk a frissítéshez szükséges hiteles adatokat az OGYÉI-tól, akkor azzal aktualizáljuk rendszerünket.

A gyógyszertörzset a felhasználóhoz eljuttatott verzióváltásokkal rendszeresen frissítjük, naprakészen tartjuk.

 

Gyógyszerkereső, általános - képernyőkép

Gyógyszerválasztás közben ha egérrel az aktuális készítmény fölé megyünk, megjelenik annak teljes megnevezése. A keresőben megjelölt csoporthoz tartozó készítmények listáját láthatjuk az ablak középső részén található listában. A gyógyszerválogatásnál, ha Általános, FONO, Kivont, Eüszolg szempont szerinti keresést választunk, akkor megjelenik a felírási jogcím szerinti újabb válogatási szempont . Az utoljára beállított jogcím válogatási szempontot megjegyzi a program és legközelebb is ezt a beállítást fogja felkínálni. Az általánosan rendelhető készítmények közül név szerint kereshetjük ki a felírni kívánt készítményt. Ekkor a név beírásával , a kereső sáv  rááll a készítményre. Amennyiben a megadott szókezdettel nincs egyező nevű gyógyszer, a program az utolsó rossz karaktert törli a beírt karakterekből. Ha ugyanazon a néven több készítmény is szerepel, a "fel" és "le" kurzormozgató billentyűkkel, vagy az egérrel a megfelelőre kattintva választhatunk. Kereshetünk a készítményekre a TTT gombot megnyomva. Ez a funkció csak akkor működik, ha a jobb alsó fogaskeréknél található szűkítés opciók (csak a forgalomban levő és a nem támogatott nem látszik) nincsenek bekapcsolva. A kiválasztott gyógyszerhez tartozó legfontosabb adatok a gyógyszer neve mellett (rendelhetőség, az összes jogcímre adhatóság pl. 'HM', 'Üzemi baleset', a támogatás összege, valamint a TTT-kód), illetve az ablak alsó részén látható információs mezőben olvashatóak az rendelhetőségi adatok. Az előírat a  gomb megnyomására jelenik meg. A rendelhetőség ablak a szövegablakok mintájára nagyítható. A térítés illetve a támogatás összege mindíg a választott jogcímnek megfelelően jelenik meg('Norm', 'EÜ.emelt' 'EÜ.kiemelt'). A rendelhető ablakban az adott gyógyszerről az összes információ megjelenik, függetlenül a választott jogcímtől. Ha a kiválasztott gyógyszeren állva átváltunk egy másik jogcímre, és azon a jogcímen is adható, akkor a kiválasztott gyógyszeren állunk továbbra is, különben az adott jogcímen adható első gyógyszerre vált át.

Ha az aktuális gyógyszernek van vele egy csoportba eső készítménye, vagy készítményei, akkor az ablak alján található táblázatba a következő szempontok szerint történik a megjelenítésük:

  • Milyen jogcímre rendeljük a készítményt (Norm, eü.emelt, eü.kiemelt.).
  • A készítmény milyen támogatási csoportba esik:
    • hatóanyag alapú fix, a rendezés napi terápiás költség szerint növekvő
    • terápiás fix, a rendezés a gyógyszer térítési díja alapján
    • Fix csoportba nem tartozó, a rendezés napi terápiás költség szerint növekvő

(Lehet, hogy egy készítmény normatív jogcím esetén hatóanyag alapú fix támogatási csoportba esik, és ugyanez a készítmény eü.emelt jogcím esetén, már más terápiás fix csoportba esik. A program az alsó táblázat fölé mindíg kiírja s jogcímet, a támogatás csoportját és a rendezés szempontjait.)
A támogatási csoport mellet a gyógyszerek színezése is hasonló képen változhat. Ha a nagyítóra kattintunk, akkor a program megjeleníti a csoport valamennyi gyógyszerét. A rendezés és a színezés ugyanaz marad.

Összefoglalva az eddigieket: Ha az
Általános, FONO, Kivont vagy Eüszolg szempont szerint akarunk gyógyszert felírni, akkor először még azt is meg kell adnunk, hogy milyen jogcímen szeretnénk felírni az adott készítményt. Ezután kereshetjük ki a gyógyszer nevét és a lenti táblázatból kiválaszthatjuk a helyettesíthető listából a készítményt, amennyiben az adott gyógyszer nem a zöld színezéssel jeleni meg.

 

=Azonos - képernyőkép

Egyetlen egy összefoglaló képernyőn lehet megtenni az azonos készítmény választást az =Azonos gomb segítségével. Működése megegyezik az egyenértékű lista nagyításával, és az aktuális gyógyszer előtti színesére kattintással, tehát mindhárom esetben ugyanaz a képernyő indul el.
Induláskor mindig az OEP egyenértékűségi lista nézet jelenik meg (az eredeti készítmény jogcímétől függően normatív, eü.emelt vagy eü.kiemelt egyenértékűségi listával). A képernyő tetején található választó segítségével azonban más szempontok szerinti nézetre is át lehet állni. A lista sorrendje az oszlopok nevére való kattintással változtatható, többszöri kattintással az emelkedő/csökkenő sorrend is választható. Ha név szerinti rendezettségben állunk, akkor működik a név szerinti keresés. Bármelyik nézetből választhatunk gyógyszert. Ez attól függően, hogy honnan indítottuk a választást mást és mást jelenthet. Pl a th.lap karbantartás Csere gombjáról indítva cserét, a gyógyszer keresésből pedig választást jelent.

A gyógyszer kiválasztása a listából a nyomógombbal történik (az egérkattintás helyett használhatjuk a CTRL+SZÓKÖZ billentyűkombinációt is). Majd ezután kezdhetjük a következő felírandó készítmény választását. Ha másik kategóriából szeretnénk választani, a felső kategóriák közül a megfelelőre kell kattintani. Ha olyan készítmény került a választott ablakba, amelyet mégsem akarunk felírni, azt egy jobb egérklikk-kel vagy a listában megjelenő gombra kattintva lehet a választottak közül kitörölni.
A kiválasztott készítményekhez BNO kódokat kell rendelnünk, melyekkel megadjuk, hogy ezt a 'gyógyszert' a paciensnek erre a BNO-jára, betegségére írtuk fel. A program segíti a bno megadást úgy, hogy az ellátásnál megadott BNO kódok közül, a választott készítményeket tartalmazó táblázatban, a megfelelő készítmény neve mellett szereplő BNO mezőbe egy 'jobb klikk'-re megjelenő helyi menüből azt kiválaszthatjuk. Ekkor az Ell.ok mező tartalma is automatikusan átemelődik.
A keresőben végzett munkát az nyomógombra kattintva fejezhetjük be. Ekkor a kiválasztott készítmények átkerülnek a
receptírás funkcióba.

Felírás közben a program a háttérben leválogatja az éppen érvényben lévő szakhatósági hozzájárulást és az adott dátummal érvényes szakorvosi javaslatokat is. Gyógyszer választás után megnézi, hogy a kiválasztott gyógyszer szerepel-e a hozzájáruláson. Ha igen vagy hatóanyag alapján egy másik igen, akkor közgyógy jogcímre állítja a gyógyszert. Ezek után az érvényes javaslatokban is megnézi. Ha talál vagy hatóanyag alapján van más készítmény, akkor attól függően hogy mi volt a jogcím és mire adható a gyógyszer beállítja a jogcímet. Ha felírás adataiban más van megadva mint a javaslaton akkor figyelmeztet.

 

Gyógyszerkereső, kötszer - képernyőkép

 

A kötszerek között külön keresve, az előzőekben leírtakhoz hasonlóan választhatjuk ki a receptre felírni kívántat. Az aktuális kötszer rendelhetőségéről és áráról gyors információt a listában a készítmény neve mellett kaphatunk, illetve az ablak alján látható mezőben találjuk a bővebb információkat megjelenítő szövegablakot. Ezt a már ismert módon nagyíthatjuk, olvashatjuk.

 

Gyógyszerkereső, hatóanyag - képernyőkép

 

Hatóanyag szerinti keresésnél a hatóanyag listában név szerint keresve (a hatóanyag nevének begépelésével) keresve, abban mozogva, az aktuális hatóanyaghoz tartozó készítmények láthatók az alatta található Gyógyszer ablakban. Innen választhatjuk ki a kívánt készítményt. Az előíratok  és rendelhetőségek itt is rendelkezésünkre állnak, a gyors információval és az árral együtt.

 

Gyógyszerkereső, ATC csoport - képernyőkép

 

Az ATC csoport szerinti keresés hasonlít a BNO csoport szerinti kereséshez. A felsorolt ATC csoport neve előtt látható négyzetekben lévő illetve jelek segítségével (rájuk kattintva) nyithatunk meg illetve zárhatunk be egy csoportot, alcsoportot, és juthatunk el végül a keresett készítményig.  Az előíratok  és rendelhetőségek, illetve az azonos hatóanyag, helyettesíthető nyomógombok itt is rendelkezésünkre állnak, a gyors információval és az árral együtt.

 

Gyógyszerkereső, FONO - képernyőkép

 

A FONO-s készítmények listájában név szerint tudunk keresni. A kiválasztás hasonlóan az előzőekhez történhet. Gyors információk és rendelhetőség itt is elérhető, használható.

 

Gyógyszerkereső, kivont - képernyőkép

 

Gyógyszertörzsünkben megtalálhatja a kivont készítmények listáját is. Itt láthatja azokat a készítményeket is,  melyeket esetleg a közlönyben történt elírás miatt 'véletlenül' vontak ki a forgalomból. Amint a közlöny javítása megjelenik, a gyógyszer a mi törzsünkben is visszakerül a megfelelő helyére. Az OGYÉI előirat a    gombra kattintva; és az utolsó, kivonáskor érvényes rendelhetőség itt is elérhető. Ebben, ha az OEP megadja, szerepel a törlés időpontja is. Innen is írhat fel az orvos receptet a saját felelősségére.

 

Gyógyszerkereső, Eü. szolgáltatók - képernyőkép

 

Külön csoportban szerepelnek az Eü. szolgáltatók (szakrendelők, megfelelő szakvizsgával rendelkező szakorvosok) által felírható készítmények. Név szerinti kereséssel válogathatunk a készítmények között. Az előirat itt is elérhető. Javasolt a rendelhetőséget figyelmesen átnézni, mivel innen kaphatunk információt a felírásra jogosultak köréről is.

 

Gyógyszerkereső, therápiás lap - képernyőkép

 

A pacienseknek rendszeresen felírásra kerülő készítményeket therápiás lapra vehetjük. Ha az aktuális paciensünk, akinek a gyógyszer válogatást végezzük, rendelkezik therápiás lappal, azaz már vettünk fel neki rendszeresen felírni kívánt készítményt, akkor tudjuk ezt a csoportot kiválasztani. A th.lapon szereplő készítmények láthatók ekkor a gyógyszer lista ablakrészében. Ezek közül választhatunk a fentebb már leírt módon, illetve ha minden készítményt fel szeretnénk írni receptre, akkor az nyomógombra kattintva végezhetjük el egy kattintással az összes készítmény kijelölését. A th.lapra felvett készítmények listájában látható, hogy ezt a készítményt meddig javasolta a szakorvos ennek a paciensnek. Ha a szakorvosi javaslat lejárt, akkor az aktuális készítmény figyelmeztető színnel (pirossal) lesz megjelölve. Az ilyen készítmények az nyomógombbal történő kiválasztáskor nem kerülnek felírásra.

A gyakori gyógyszer változtatások kapcsán, ha a Therápiás lapról vagy Előző listákból írjuk fel a készítményt, és az utolsó felíráshoz képest megváltozott a gyógyszer felírhatósága (pl. korábban emelt vagy közgyógy jogcímre írható volt, de aktuálisan már nem), amellett, hogy gyógyszer választáskor az adott gyógyszernél is látható egy figyelmeztetés, kiválasztás után egy új figyelmeztető ablak (ez csak akkor, ha a
Receptírás ablak jobb alsó fogaskerék beállításoknál nincs bejelölve a "Visszaminősített jogcím esetén ne legyen figyelmeztetés" opció) jelenik meg. Ezen az ablakon 'Igen' válasz esetén az azonos gyógyszer választó képernyő jön elő. Innen többféle szempont szerint kikereshetünk egy megfelelő készítményt. Helyettesítő készímény csak abban az esetben választható, ha a páciens szempontjából az egyéb adatok adottak (tehát pl. ha lejárt a szakorvosi javaslat vagy a közgyógy érvényesség, akkor nem kínálja fel a helyettesíthetőséget). A funkció működik gyógyszerre és segédeszközre is.


További információként jelenik meg az utolsó felírás dátuma, hogy ezt a készítményt mikor írtuk fel utoljára ennek a paciensnek. a therápiás lapon megadott jogcím, mennyiség és BNO kód is megjelenik, illetve átemelődik automatikusan a receptre. Ebből az látható, hogy célszerű a pacienseknek a therápiás lapját karbantartani, megfelelően kitölteni, mert az ott szereplő adatok az innen történő receptíráskor rákerülnek a receptre. Amennyiben a készítményhez tartozik előirat illetve rendelhetőség, azokat is láthatjuk a kiválasztás során.

Therapiás lap szerinti válogatáskor lehetőség van az érvényes szakhatósági hozzájárulás és szakorvosi javasaltok közüli gyógyszer kiválasztásra is. Ezzel a módszerrel nem szükséges minden készítményt a therapiás lapon tartani csak azokat, melyek nem szerepelnek a paciens egyéb listáin. Ha egy készítmény mind a therapiás lapon, mind a hozzájáruláson vagy szakorvosi javaslaton szerepel csak egyszer jelenik meg a listába.

 

Gyógyszerkereső, kiemelt - képernyőkép

 

A visualIx programokban lehetőség van kiemelt gyógyszerlista létrehozására. Ez egy tetszőleges készítményekkel feltölthető saját lista, melyre az általunk leggyakrabban felírásra kerülő gyógyszereket választhatjuk ki, sorolhatjuk fel. Így  receptíráskor ezt a csoportot választva nem kell 'elvesznünk' a gyógyszertörzs több ezer készítményében, hanem csak ebből az 50-60 készítményt tartalmazó rövidebb listából dolgozhatunk. Az előíratok  és rendelhetőségek itt is elérhetőek. A lista ráadásul rendezhető 'ABC', vagy a 'Saját' rendezésünk alapján.
Ha csak egy BNO kód van megadva a napi ellátásnál és a "BNO gyógyszerírásba átemel" beállítás engedélyezve van (jobb alsó fogaskerék), akkor ha a kiemelt listáról írunk fel gyógyszert, automatikusan átveszi a napi tevékenységnél megadott BNO-t és ellátás okot.

 

Gyógyszerkereső, magistralis - képernyőkép

 

Az orvosi munka során gyakran előfordulhat, hogy az orvosnak egy magistralis készítményt kell receptre írnia. A rendszer lehetővé teszi, hogy a magis recepteket egyszer létrehozva, annak tartalmát egyszer begépelve itt receptíráskor azokból választhassunk, egy kattintással felírhassunk egy hosszabb magis készítményt. Természetesen csak az előzőleg már létrehozott magisralis receptek esetén választható ki ez a csoport. A lista ráadásul rendezhető 'ABC', vagy a 'Saját' rendezésünk alapján.

 

Gyógyszerkereső, előző - képernyőkép

 

Abban az esetben, ha a paciensnek már volt felírt receptje, akkor ezt a csoportot is kiválaszthatjuk és a már felírt készítményekből választhatunk. Ekkor kereshetünk név, dátum és lejárat szerinti sorrendben. Ez utóbbi esetben a legutoljára felírt recept kerül a lista élére. Az itt kiválasztott készítmény is 'hozza magával' az előbbiekben felírt recepthez tartalmazó dosist, mennyiséget, BNO-t, jogcímet. Ennek a csoportnak a használatával is gyorsíthatjuk a receptírás folyamatát. Az előíratok  és rendelhetőségek, illetve az azonos hatóanyag, helyettesíthető nyomógombok itt is rendelkezésünkre állnak, amennyiben a készítményhez ezek megtalálhatók a törzsben.
'Összes előző recept' benyomásakor a program nemcsak az utolsó 20 készítmény, hanem valamennyi receptet megjeleníti. (természetesen azonos készítmények csak egyszer jelennek meg) Ha kikapcsoljuk, a program visszaáll az eredeti listához.

 

Gyógyszerkereső, segédeszköz/név - képernyőkép

 

A segédeszközök is megtalálhatók a kereső rendszerben. Különböző módon kereshetünk, választhatjuk ki a kívánt eszközt. Pl név szerint. Ekkor gyors információk (rendelhetőség, ár) illetve részletes leírás is megtalálható. Külön oszlopban látható a segédeszköz ISO megnevezése. Kiválasztás, BNO kód megadás a már ismertetett módokon lehetséges.

 

Gyógyszerkereső, segédeszköz/résznév - képernyőkép

 

Résznév segítségével is megkereshetjük a segédeszközt. Ekkor a kereső mezőbe beírt szótöredék, karaktersorozat begépelése után ütött Enter hatására a lista ablakban csak azok a segédeszközök jelennek meg, melyekben a megadott karaktersor előfordul. Választás a már ismert módon. Gyors információk, részletes leírás elérhető.

 

Gyógyszerkereső, segédeszköz/csoport - képernyőkép

 

A csoport szerinti keresés is megtalálható a segédeszközökre is. Ekkor a illetve jelekre kattintva nyithatunk illetve zárhatunk egy csoportot, míg végül megtaláljuk a keresett eszközt.
Látható a kiválasztott csoport vagy eszköz ISO kódja. A kód mellett látható ISO feliratú gombra egy ISO kód szerinti keresés jön elő, ahol már csak az adott csoportba tartozó eszközök látszanak.

A segédeszközök listájában megtekinthetjük még a már kivont eszközök listáját is, amennyiben ezt a csoportot választjuk ki. Saját felelősségre a program megengedi a kivont eszközökből történő választást is.

 

Gyógyszerkereső, egyéb - képernyőkép

 

Előfordulhat, hogy olyan készítményt szeretnénk vényre írni, melyet nem találunk meg a gyógyszertörzsben. Ekkor ezt itt, az egyéb csoportban készíthetjük el. A gyógyszer neve mezőben adjuk meg a készítmény nevét, majd a tartalom ablakban a magis recepthez hasonlóan, írjuk meg a recept tartalmát.

 

Gyógyszerkereső, BNO-hoz javalt - képernyőkép

 

A három modulos felhasználóink számára elérhető a programban egy olyan gyógyszer keresési lehetőség is, melyben a paciensnek eddigi ellátásai során rögzített BNO kódjaira adható készítmények közül választhat. Ekkor a lista ablakban a készítmények mellett BNO kódból látható, hogy a paciens mely eddigi megállapított diagnózisára adható ez a készítmény. A BNO javaslat az OGYÉI előirat alapján kerül felkínálásra. Választás a már ismert módokon. Gyors információ, OGYÉI előirat, Rendelhetőség elérhető.

 

Gyógyszerkereső, gyógyszer érzékenység - képernyőkép

 

 

Ugyancsak a három modulos felhasználóink részére elérhető a gyógyszerérzékenység figyelése. Amennyiben a programban megjelöljük azokat az ATC csoportokat, melyekre a paciens érzékeny, akkor a gyógyszer válogatáskor a megjelölt ATC csoportba tartozó készítmények figyelmeztető színnel (pirossal) lesznek megjelölve, és a GY.É. (gyógyszer érzékenység) figyelmeztető felírat jelenik meg. Ezen készítmények használatát célszerű kerülni, ne válasszuk ki őket.

A szükséges készítményt a választ gombra kattintva, vagy a Ctrl+Space billentyűzet kombinációval emelhetjük be a felírandók közé. Majd ezután kezdhetjük a következő felírandó készítmény választását. Az ablakot az nyomógombbal bezárva juthatunk a receptíráshoz, fejezhetjük be a receptre felírandók kiválasztását. A gombra kattintva 'elvethetjük' az ablakot és az eddigiekben felírásra kiválasztott készítményeket. Folytathatjuk a kiválasztást egy újabb készítménycsoportra kattintva.

Gyógyszerkeresés / Hatékony gyógyszerfelírás- képernyőkép

A minőségi és hatékony gyógyszerrendelés kapcsán bevezetésre került az un. célérték kijelzése a programban. Ehhez a célértékhez a rendszer képes megmutatni a felírások alapján számított eltérést.
A gyógyszer válogatáskor a jobb alsó sarokban található fogaskeréken beállítható a 'Célértékhez képest az eltérés mutatása' kapcsoló segítségével azon ATC csoportokban, ahol a célérték feltüntetésre kerül, egy újabb mező jelzi az adott ATC csoporton belüli célértékhez képest a felírások alapján számított átlag viszonyát. Ha a számított átlag alatta van vagy egyenlő, a mező zöld színű, ha felette van, akkor piros színű. A mezőben kijelzésre kerül, hogy az adott készítmény felírása esetén milyen irányban mozdul el az orvos átlag. Ha növekszik akkor egy felfelé mutató nyíl­ jelenik meg benne, ha csökken akkor egy lefelé mutató nyíl. Ha a rendszerben található gyógyszertörzs nem friss (az adott negyedévhez képest régebbi), akkor egy ? jel látható ezen sorokban.
Bekerült egy új mező gyógyszer választáskor: NTT - napi terápiás támogatás A mezőt összevetve a célértékkel számszerűen is látható a különbség.
A program minden egyes gyógyszer felírást figyelembe vesz, tehát nem szükséges külön kigyűjtést lefuttatni, az automatikusan történik.

Frissítés dátuma: 2015.06.26.