Űrlap formátumok karbantartása


Karbantartás Tervező formátumok Űrlap formátumok karb.

 

Űrlapformátum karbantartása - képernyőkép

A program használata közben több helyen is találkozhatunk, az adatrögzítés segítő űrlapokkal. Általában gyakran ismétlődő, de több adatot tartalmazó információk bevitelét segítő lehetőség. Több ilyen funkcióhoz már a telepítéskor keletkezik általunk készített űrlap, de a felhasználó saját űrlapokat is készíthet amelyek különféle beviteli mezőket (objektumokat) tartalmazhatnak. A beviteli mezők lehetővé teszik számok, szövegek, képek és egyéb adatok bevitelét. Az InfoMix által a programhoz adott űrlapok általában nem módosíthatóak, de azokból kiindulva újabbak készíthetőek. Az űrlapok leggyakrabban szövegablakok részei. Ha a szövegablak mellett látható egy kis "adatlap" nyomógomb, akkor ahhoz a szövegablakhoz lehet űrlapot készíteni. Ezeken kívül speciális űrlapok is léteznek. Ilyenek az adatlap, kérdőív (külön menüpontok), infolap, vény formátumok, beutaló formátumok. Egy űrlapon minden adatbeviteli objektum elhelyezhető azok közül, amelyek a program bármely adatbeviteli képernyőjén megtalálható (persze vannak kivételek, ezekre minden esetben külön ki fogunk térni). Az űrlapokhoz (az infolap, vény- és beutaló formátumok kivételével), külön nyomtatási képet is készíthetünk. Ezt a nyomtató formátumok karbantartásánál tehetjük meg. Ebben a fejezetben mindazokat a lehetőségeket ismertetjük, amelyek egy új űrlap készítésénél, vagy egy már meglévő módosításánál használható. Az űrlap formátumok karbantartása menüpont elindítása után mindig a következő ablak (1) jelenik meg a képernyőnkön.

Az űrlap tervezésének főbb lépései:
A megjelenő alap űrlap méretezése úgy, hogy az egér bal gombjának lenyomva tartásával az alap űrlapot a megfelelő méretre húzzuk.
A kívánt beviteli objektumok űrlapra helyezése, és megfelelő méretezése, az egyes objektumokhoz tartozó egyéb jellemzők megadása.
Az űrlap elnevezése és típusának megadása (adatlap, kérdőív).
A megtervezett űrlap a lemezre mentése.
Próbáljuk ki a megtervezett űrlapot, és amennyiben az nem felel meg az elképzeléseinknek, akkor ismét indíthatjuk az űrlaptervezőt és az adott űrlap betöltése után elvégezhetjük a szükséges módosításokat, majd az űrlapot ismét a lemezre menthetjük.

Az űrlaptervező használatakor három plusz segédablakot érdemes megnyitnunk, a könnyebb kezelhetőség érdekében. Ha már dolgoztunk ebben a menüpontban, és megnyitottuk a segédablakokat, azok automatikusan megnyílnak a menüpont elindítása után. A megnyitásukhoz az űrlap egy üres területére (1) kell az egér jobb gombjával kattintani, majd a megjelenő úszómenüben (2) az elhelyezés, alap és objektum eszközoszlop menüpontokat egyesével, az egér bal gombjával kiválasztani, ennek hatására megjelennek a képernyőn. Ezeket az ablakokat, a felső szélüket az egér bal gombjával "megfogva" tudjuk a nekünk megfelelő helyre mozgatni a képernyőn, az alakjukat pedig az ablak szélét az egér bal gombjával megfogva lehet változtatni. Akár új űrlapot hozunk létre, akár egy már meglévőt módosítunk, az űrlap betöltését, vagy típusának megadását az alapfunkciók eszközoszlop segítségével végezhetjük. Ha elkezdtük a munkát (létrehoztunk egy új űrlapot, vagy betöltöttünk egy régit) Arra különböző objektumokat helyezhetünk, illetve távolíthatunk el onnan. Beállíthatjuk az objektumok helyét, méretét. Az űrlap méretét, annak szélét, vagy sarkát az egérrel megfogva módosíthatjuk.

Az űrlap szerkesztése közben bármikor kérhetünk segítséget. Ezt az űrlap egy üres területén kiadott egér jobbklikkel indíthatjuk el. Ennek hatására megjelenik egy úgynevezett úszómenü, melynek elemeit most részletesen ismertetjük.

Az úszómenü részei:
  • Ment: Ez a menü pont az aktuális űrlapon elvégzett módosítások tárolása.

  • Mentés másként: Ez a menü pont az aktuális űrlap más néven történő mentése. Így lehet egy űrlapból, annak módosításával egy másikat készíteni, úgy, hogy az eredeti űrlap változatlan marad. Az így mentett űrlap automatikusan a kiindulási űrlap tulajdonságait (típus, kik használhatják) örökli.

  • Betölt: Ez a menü pont egy már mentett űrlap betöltése. Csak üres űrlapfelületnél használható. Az alapfunkciók között szerepel.

  • Felültölt: Ezzel a menü ponttal az aktuális űrlap helyett, egy másikat tölthetünk be.

  • Űrlapnév: Ezzel a menü ponttal az aktuális űrlap főbb tulajdonságait (név, típus stb.) adhatjuk meg, módosíthatjuk azokat. Az alapfunkciók között szerepel.
  • Letisztít: Ez a menü pont minden objektumot eltávolít az aktuális űrlapról.

  • Eltávolít: Ez a menü pont törli az űrlapot és a hozzá tartozó nyomtatóformátumot.

  • Névkiírás: Ez a menü pont lehetővé teszi, az űrlapon lévő valamennyi objektum nevének a kiíratását, illetve a kiíratás megszüntetését. A kiíratás bekapcsolása után, a nevek kiíratása az űrlaptervező ablak fejlécébe történik. Egy adott objektum neve akkor jelenik meg a tervező ablak fejlécében, ha az egérkurzor az adott objektum fölé kerül. Az alapfunkciók között szerepel.

  • Méretező rács: Ez a menü pont a méretező rács be-, illetve kikapcsolását teszi lehetővé. A méretező rács bekapcsolt állapotában az űrlapot egy négyzet rács fogja lefedni, ami megkönnyítheti a beviteli mezőknek (objektumoknak), az elhelyezését az űrlapon. Az alapfunkciók között szerepel.

  • Alapállapot: Ez a menü pont lehetővé teszi, az űrlapon lévő valamennyi kijelölt objektum kijelöltségének a megszüntetését. Az alapfunkciók között szerepel.

  • Kijelölés lefedéssel:  A menüpont indítása után az űrlap területén a szokásos Windows-os módszerrel egy téglalapot rajzolhatunk az űrlapra (az egér bal gombját nyomva tartva és az egérkurzort mozgatva, egy téglalap két átlós sarkát jelölhetjük ki, az egérgomb megnyomásától, az elengedéséig). Mindazok az elemek kijelölésre kerülnek, amelyek (akár csak részben is) beleesnek az általunk kijelölt téglalap területébe, illetve kijelölésük megszűnik, ha a téglalap megrajzolása előtt kijelölt állapotban voltak. Ennek a használata több objektum együttes méretezésénél ajánlott. Az alapfunkciók között szerepel.

  • Kijelölés listával: Ezen menü pont segítségével az űrlapon lévő objektumok közül, egyetlen objektum kijelöltségét változtathatjuk meg. A menü pont kiválasztásakor megjelenő listából lehet a megfelelő objektumot meghatározni.

  • Alap sorrend: Az általunk tervezett űrlapok objektumokat (beviteli mezőket) tartalmaznak. Mikor egy adott űrlapot futtatunk, akkor az űrlapon lévő objektumoknak létezik egy sorrendjük, amelyet a tabulátor billentyű segítségével vizsgálhatunk meg. Ez a sorrend általában megegyezik azzal a sorrenddel, mely szerint elhelyeztük az űrlapon az objektumokat (keletkezési sorrend). Az objektumok sorrendjének akkor van szerepe, amikor nem az egér segítségével, hanem a billentyűzet segítségével kívánunk az egyik bevitel után a másikra rátérni. Amennyiben az objektumok keletkezési sorrendjétől el kívánunk térni, akkor kell alkalmaznunk a sorrendezéshez kötődő funkciók valamelyikét. Az “alapsorrend” funkció segítségével az űrlap objektumai között egy ún. balról-jobbra és felülről-lefelé sorrendet írhatunk elő. Ez a sorrend azt jelenti, hogy az űrlap bal felső objektuma lesz az első, amit a vele egy magasságban lévő, tőle jobbra eső objektum fog követni, illetve ilyen hiányában a baloldalon alatta lévő, és így tovább.

  • Sorrend egérrel: . A funkció kiválasztásakor, az egyes objektumokban megjelenik az objektum (az űrlap adatbeviteli) sorrendjét megadó sorszám. A sorszámokon a kívánt sorrenden kattintva írhatjuk elő a megfelelő sorrendet. Az alapfunkciók között szerepel.

  • Sorrend listával: Ez a funkció, az űrlap objektumai közötti sorrendet az objektumok listájának a segítségével határozza meg. A funkció kiválasztásakor, az egyes objektumokat tartalmazó lista jelenik meg, ahol a listabeli sorrend az objektumok sorrendjének felel meg. Ez a listabeli sorrend a listaelem baloldalán lévő mozgatógomb segítségével tetszőlegesen megváltoztatható.

  • Tulajdonságok: A “tulajdonságok” menü pont segítségével az űrlap következő tulajdonságait adhatjuk meg: A görgetősáv (3) engedélyezhető, illetve tiltható. Engedélyezett görgetősáv lehet függőleges, vízszintes, vagy mindkettő. Amennyiben a görgetés engedélyezett, akkor az űrlap olyan pozícióiba is elhelyezhetünk objektumokat, amelyek a képernyőn kívül esnek. Ezek az objektumok a görgetés segítségével tehetők láthatóvá. A görgetés lehet folyamatos, illetve szakaszos (4). Szakaszos görgetés esetén csak az egérgomb felengedésekor változik meg az űrlap képe, míg folyamatos görgetés esetén a görgető csúszka mozgását követi az űrlap képének folyamatos változása. Engedélyezhetjük numerikus gombok (5) használatát. Ebben az esetben, az űrlap futtatásakor, egy numerikus ablak is megnyílik az űrlappal együtt (mint egy egyszerű számológép), a numerikus adatok bevitelét ezzel is végezhetjük. Megadható a lekérdezési sorrend (6). Az űrlaphoz megadhatunk egy háttérképet (tapétát) is (7), mely az űrlap objektumokon kívüli részein fog látszódni. Amennyiben ez a kép kisebb mint az űrlap, akkor a kép annyiszor kerül az űrlapon elhelyezésre amennyiszer az az űrlapra ráfér.

 

Tulajdonságok - képernyőkép

 

  • Űrlap információk: A következő információkat jeleníti meg: Űrlapnév; A létrehozás, módosítás dátuma; Az űrlapot létrehozó, módosító orvos neve; Az űrlap típusa; Azon szervezet neve mely az űrlapot használhatja; Azon orvosok köre, akik az űrlapot használhatják; Az űrlaphoz tartozó megjegyzés szövege. Az alapfunkciók között szerepel.

  • Elhelyezés eszközoszlop: Ezen menü pont segítségével az objektumok elhelyezését segítő eszköz sor jeleníthető meg, illetve a megjelenített eszköz sor megjelenítése megszüntethető. Használatát külön fejezetben ismertetjük.

  • Objektum eszközoszlop: Ezen menü pont segítségével az objektumoknak a kiválasztását segítő eszköz sor jeleníthető meg, illetve a megjelenített eszköz sor megjelenítése megszüntethető. Használatát külön fejezetben ismertetjük.

  • Alap eszközoszlop: Ezen menü pont segítségével az alap műveletek kiválasztását segítő eszköz sor jeleníthető meg, illetve a megjelenített eszköz sor megjelenítése megszüntethető. Használatát külön fejezetben ismertetjük.

  • Objektum menü: E fölé a menüpont fölé mozgatva az egérkurzort, egy újabb úszómenüt kapunk, az űrlapra helyezhető objektumok listájával. Ebben a listában a kívánt objektum típusra kattintva, a választott objektum az űrlapra helyezhető. A menüpont funkciója teljes mértékben kiváltható az objektum eszközoszlop használatával.

Frissítés dátuma: 2006.06.26.