Lekérdezés


Általános ismertetők Lekérdezés

 

Lekérdezés - képernyőkép

 

A lekérdezés lehetővé teszi, hogy a kiválasztott páciens (paciens választás) adatiból tetszés szerinti listát készítsünk A megjelenítendő adatok választhatók a listából (2), azok amelyek vastagon szedettek tartalmaznak adatot. Ha az adott elemhez több vizsgálat tartozik azt az alatta lévő többes választék mezőben (3) választhatjuk ki azokat, melyeket szerepeltetni szeretnénk a listán. A hozott leletet választva látszódik, hogy az adott dátumra mely szakrendelésről rögzítettük az adatot a páciensnek, ezzel könnyítve a keresést. A megjelenítéshez használjuk a (6) gombot. Vizsgálatok sorrendjét a (5) gombbal változtathatjuk meg, bekapcsolt állapotban a legrégebbi vizsgálat van a lista elején. A lekérdezés eredményét az ablak jobb oldali részében (4) láthatjuk. Ezek az adatok itt az ablakban megtekinthetők, esetleg a nyomtatás előtt még módosíthatók, törölhetünk belőle, illetve írhatunk bele. Az itt elvégzett esetleges módosítások nem tárolódnak le a program adatbázisaiba, csak ennek az egy nyomtatásnak a tartalmában jelennek meg. Egy következő, újabb lekérdezés az eredeti, az adatbázisban található adatokkal jelenik meg újra.
Érdemes figyelnünk arra, hogy melyik orvos által rögzített adatokból kérjük a lekérdezést. Ha bejelöljük a csak saját orvos illetve saját  praxis mezőket (1), akkor csak az abban a praxisban illetve csak az által az orvos által rögzített adatok kerülnek bele a lekérdezésbe. Ez esetleg egy több orvosos, praxisos felhasználásnál beszűkítheti a lekérdezendő adatokat.
Lehetőség van, csak kiválasztott laboreredmények megtekintésre. (Pl. csak a beteg koleszterin értékeire vagyunk kíváncsiak). A lekérdezések között megtalálható a 'Labor leletek szűkített' választási lehetőség. Ha ezt kiválasztjuk, a lekérdezés ablak bal alsó sarkában, a megszokott dátumok helyén, azon labor vizsgálatok jelennek meg, amikhez 2 évre visszamenőleg található eredmény. Itt kiválaszthatjuk a kívánt vizsgálatokat, a megtekintés gombra kattintva, a program megmutatja a vizsgálat(ok) eredményeit, két évre visszamenőleg.
Recept lekérdezéskor megjelenik a felírt készítményhez tartozó beteg által fizetett térítési díj, valamint az adott megjelenéskor összesen fizetett térítési díj adat is.

A gomb (7) lenyomásával a lekérdezési eredmény kitölti a teljes ablakot. A jobbra mutató nyillal léphetünk vissza a teljes képernyőről.
A jobb alsó sarokban található kék színű fogaskerékre kattintva megadható, hogy 'Direkt lekérdezés nagy méretben indul (ellátás előtt, lenyíló menüből választva)'. Ez azt jelenti, hogy ha a rendszerben be van állítva, hogy ellátás előtt automatikusan induljon el a lekérdezés, az teljes méretben indul, illetve ha a Lekérdezés gomb lenyitása után egy konkrét lekérdezést választ (pl. Háziorvosi ellátás vagy Felírt receptek), akkor szintén nagy méretben indul az ablak.
Ugyanitt beállíthatjuk, hogy a páciens kommunikációval érkeztetett lelete ellenőrzötté váljon akkor, ha ez a lelet bekerül a lekérdezett események közé. Ehhez válasszuk ki a "Kommunikáción keresztül érkezett leletek "Ellenőrzött" státuszt kapnak" opciót.
Beállítható még a segítségével, hogy Elszámolási nyilatkozat adatok ne szerepeljenek az Ellátás lekérdezésben és TAJ jogviszony adatok ne szerepeljenek az Ellátás lekérdezésben, ezekkel az opciókkal helyet spórolhatunk, ha ezek az információk nem szükségesek a számunkra.

A nem ellenőrzött leletek eltérő színnel jelennek meg a listában:

 

A megjelenő lista formátumát tetszés szerint alakíthatjuk, ebben van segítségünkre a 'Szövegtulajdonságok' ablak:

  Alapbeállítások (Lekérdezés tesztreszabása)

Betűtípus: A kijelölt szöveg betűtípusát, méretét, stílusát állíthatjuk be.

Félkövér: A kijelölt szöveg félkövér stílusú lesz.

Dőlt: A kijelölt szöveg dőlt stílusú lesz.

Aláhúzás: A kijelölt szöveg aláhúzott stílusú lesz.

Betűszín: A kijelölt szöveg színét állíthatjuk be.

Nyomtatás: A lista nyomtatásra kerül.  (Nyomtatási kép kialakítása)

Keresés: A listában adott szöveget vagy szövegrészt kereshetünk.

Tovább keres: A keresés folytatása, ugrás a következő előfordulásra.

A lekérdezés szövegében az adott szövegnek megfelelően lebegő menüben megjelennek az előző eredmények. Pl. ha a „Testsúly” szövegre kattintunk, akkor az előző testsúly, magasság értékek, ha egy BNO-ra akkor az adott BNO előfordulásai, stb.
A „figyelt” kattintások a szövegben:

  • „Testsúly”, „Magasság” szöveg
  • „RR bal”, „RR jobb”, „Pulzus”, „Pulzusminőség” szöveg
  • Bármilyen BNO kód
  • Gyógyszer megnevezés
  • Labor vizsgálat megnevezés

    •  

      Lekérdezés / További adatok kattintásra - képernyőkép

       

      A gombra kattintva a lekérdezés szövegablak mutatója megváltozik, az egér kurzor mellett egy kérdőjel jelenik meg. . Ha ilyen állapotban kattintunk pl. egy felírt készítmény nevére, akkor megjelennek a készítmény előző felírásai.

       

      Lekérdezés testreszabása - képernyőkép

       

      Ebben az ablakban a saját egyéni ízlésünknek megfelelően alakíthatjuk ki a lekérdezés listájának formátumát, amit elmenthetünk. A szövegrész lenyíló listában választhatjuk ki, hogy a lista mely elemén szeretnénk változtatni. A 'Mintában' mező tartalmazza formázatlanul a szöveget, amit a 'Minta' mezőben láthatunk megformázva. A módosításhoz használjuk a betűtípus, betűszín nyomógombokat, és a félkövér, dőlt, aláhúzott választó mezőket. A lista jobba áttekinthetősége érdekében a sorkihagyás léptető mezővel állítható, hogy az adott elem előtt hány sor maradjon üresen a listában. A bekezdéshelye mezőben állíthatjuk be, hogy a sorban a következő oszlop hol kezdődjön. Az nyomógombbal a rendszer alapértelmezett beállításait állíthatjuk vissza. Ekkor az általunk elvégzett módosítások törlődnek. Az nyomógombbal menthetjük el a módosításokat és zárhatjuk be az ablakot.
      A nyomógomb a következő ablakot adja:

       

      Speciális lekérdezés testreszabása - képernyőkép

       

      Itt beállíthatjuk hogy az  eszközsor (felhasználói felület) nyomógomb megnyomásakor az itt bejelölt ágak a lekérdezésben automatikusan bejelölésre kerülnek. Érdemes azokat az ágakat bejelölni amelyeket mindig szeretnénk látni a listában, így a lekérdezésben már csak ez egyéni beállítással kell foglakoznunk.
      Mivel a hozott leletek beírása utólag is történhet és a lekérdezésben eddig a beírás sorrendjében jelentek meg. Ha csak a hozott leleteket kérdezzük le, azok a beírt lelet dátum szerinti csökkenő sorrendben jelennek meg.

      Frissítés dátuma: 2014.09.01.