Beutaló formátumok karbantartása


Karbantartás Tervező formátumok aBeutaló formátumok karb.

 

Beutalóink nyomtatási képét határozhatjuk meg ebben a menüpontban. Az így kialakított formátumban nyomtatódnak az elkészített beutalók. A beutalás közben használható nyomtatási formátumok száma korlátlan. A tervezéskor használható lehetőségek nagy részben megegyeznek az űrlapoknál ismertetett módszerekkel, az ettől eltérőket ismertetjük részletesen ebben a fejezetben. Induláskor betölthetünk egy már meglévő beutalót, és azt módosítva (más néven is) elmenthetjük, vagy létrehozhatunk teljesen újakat is. A képernyőnkön megjelenő tervezőablak mérete fix. Az ablak alsó és jobb szélén található görgetősávokkal lehet a tervezőablakot a megfelelő területre pozícionálni.
A beutaló formátum tervezésének főbb lépései:
Egy meglévő beutaló forma betöltése, vagy az új beutaló nevének, típusának, tulajdonságainak meghatározása
A kívánt objektumok beutaló formátumra helyezése, és megfelelő méretezése, az egyes objektumokhoz tartozó nyomtatási tulajdonságok megadása.
Próbáljuk ki a megtervezett formátumot, és amennyiben az nem felel meg az elképzeléseinknek, akkor elvégezhetjük a szükséges módosításokat.
A megtervezett formátum lemezre mentése.
Beutaló formátum tervezése közben bármikor használhatjuk az űrlaptervezésnél megismert három segítséget, az alapfunkciók-, elhelyezés- és objektumok eszközoszlopokat. Ezeket a beutaló formátum egy üres területére kiadott egér jobbklikk hatására megjelenő úszómenüből hívhatjuk elő, ha nem jelennek meg a tervezés elkezdésekor. A beutaló formátum tervezésekor előhívható úszómenü elemei a következők:

 

Menü - képernyőkép

 

  • Mentés: az aktuális beutaló formátumot lehet menteni. Ha nincs még név, típus megadva, akkor nem kiválasztható. Használható helyette az eszközsor "Ment" gombja is.

Eszközsor - képernyőkép

 

  • Kitöltés floppyra: a megszerkesztett és elmentett beutaló formátumot tudjuk floppyra kimenteni.
  • Beutaló forma betöltés: üres tervezőablak esetén használható, egy már tárolt formátum tölthető be. A megjelenő listában látható a formátum neve, típusa, utolsó módosításának dátuma, illetve az a praxis és orvos, aki használhatja azokat. Azt, hogy a betölthető beutalók listájában (1), mely formátumokat szeretnénk látni, választógombokkal határozhatjuk meg. Megadhatjuk a formátum típusát (2), a lista rendezettségét (3) és a rendezettségen belül növekvő vagy csökkenő sorrendet (4). A lista alatti kis ablakban, ha megadtuk az űrlapnál, látható az űrlaphoz fűzött megjegyzés.

Beutaló forma bekérés - képernyőkép

 

  • Betöltés floppy-ról:  lehetőség van floppy lemezre kimentett beutaló formátumot betölteni.
  • Beutaló név bekérés: megadható a beutaló formula neve (1), típusa (2), kik használhatják (3) és igény esetén egy szöveges megjegyzés (4) (magyarázat, figyelmeztetés) rendelhető a formátumhoz.

a Beutaló nevének bekérése - képernyőkép

  • Beutaló forma letisztítás: az összes objektumot eltávolítjuk az aktuális formátumról.
  • Beutaló forma eltávolítás: az aktuális beutaló formátum törlése a számítógépről, csak az általunk létrehozott formátumokra használható.
  • Papírméret beállítás: Itt adhatjuk meg, hogy az aktuális beutaló formátum melyik nyomtatón kerüljön nyomtatásra (ha több nyomtatót használunk), milyen papírméretre kérjük a nyomtatást (olyan méretek közül választhatunk, amilyeneket a kiválasztott nyomtató ismer), a használt papír tájolását (álló vagy fekvő), illetve ha a kiválasztott nyomtatónk több lapbefűzési lehetőséggel rendelkezik, melyik papírforrást használja. Ha új beutaló formátumot készítünk, itt automatikusan a nyomtatási kép kialakításánál található beállítások lesznek érvényesek, ha egy már eltárolt formátumot módosítunk, vagy az alapján készítünk újat, úgy a betöltött formátum ezen beállításai lesznek érvényesek.

a Nyomtatási kép kialakítása - képernyőkép

  • Nyomtatási kép: A beutaló formátum nyomtatási képét nézhetjük meg, illetve innen próbanyomtatást indíthatunk. Használható helyette az eszközsor "Megtekint" gombja is.
  • Névkiírás: Ez a menü pont lehetővé teszi, a formátumon lévő valamennyi objektum nevének a kiíratását, illetve a kiíratás megszüntetését. A kiíratás bekapcsolása után, a nevek kiíratása a formátumtervező ablak fejlécébe történik. Egy adott objektum neve akkor jelenik meg a tervező ablak fejlécében, ha az egérkurzor az adott objektum fölé kerül. Az alapfunkciók között szerepel.
  • Méretező rács: Ez a menü pont a méretező rács be-, illetve kikapcsolását teszi lehetővé. A méretező rács bekapcsolt állapotában a tervező ablakot egy négyzet rács fogja lefedni, ami megkönnyítheti a beviteli mezőknek (objektumoknak), az elhelyezését az ablakban. Az alapfunkciók között szerepel.
  • Alapállapot: Ez a menü pont lehetővé teszi, a beutaló formátumon lévő valamennyi kijelölt objektum kijelöltségének a megszüntetését. Az alapfunkciók között szerepel.
  • Kijelölés lefedéssel: A menüpont indítása után a beutaló formátum területén a szokásos Windows-os módszerrel egy téglalapot rajzolhatunk (az egér bal gombját nyomva tartva és az egérkurzort mozgatva, egy téglalap két átlós sarkát jelölhetjük ki, az egérgomb megnyomásától, az elengedéséig). Mindazok az elemek kijelölésre kerülnek, amelyek (akár csak részben is) beleesnek az általunk kijelölt téglalap területébe, illetve kijelölésük megszűnik, ha a téglalap megrajzolása előtt kijelölt állapotban voltak. Ennek a használata több objektum együttes méretezésénél ajánlott. Az alapfunkciók között szerepel.
  • Kijelölés listával: Ezen menü pont segítségével a beutaló formátumon lévő objektumok közül, egyetlen objektum kijelöltségét változtathatjuk meg. A menü pont kiválasztásakor megjelenő listából lehet a megfelelő objektumot meghatározni.
  • Mindegyik kijelölése: Ezen menü pont segítségével a beutaló formátumon lévő összes objektum kijelöltségét változtathatjuk meg. Amely objektumok a menüpont elindítása előtt ki voltak jelölve, a kijelölésük megszűnik, amelyek nem voltak kijelölve, kijelölésre kerülnek.
  • Beutaló forma információk: A következő információkat jeleníti meg: Beutaló formula neve; A létrehozás, módosítás dátuma; A formátumot létrehozó, módosító orvos neve; A formátum típusa; Azon szervezet neve mely a formátumot használhatja; Azon orvosok köre, akik a formátumot használhatják; A beutaló formulához tartozó megjegyzés szövege. Az alapfunkciók között szerepel.
  • Elhelyezés: Ezen menü pont segítségével az objektumok elhelyezését segítő eszköz sor jeleníthető meg, illetve a megjelenített eszköz sor megjelenítése megszüntethető. Használatát külön fejezetben ismertetjük
  • Alapfunkciók: Ezen menü pont segítségével az alap műveletek kiválasztását segítő eszköz sor jeleníthető meg, illetve a megjelenített eszköz sor megjelenítése megszüntethető. Használatát külön fejezetben ismertetjük.
  • Adat objektumok: Ezen menü pont segítségével az objektumoknak a kiválasztását segítő eszköz sor jeleníthető meg, illetve a megjelenített eszköz sor megjelenítése megszüntethető. Használatát külön fejezetben ismertetjük.
  • Szöveg: A beutaló formátumra fix szöveget helyezhetünk el ebben a menüpontban (más objektumok megjelölésére, vagy magyarázó szövegek elhelyezésére alkalmas). Az objektum helyének kijelölése után megjelenik a "Szöveg1" felirat (a szó végén látható szám folyamatosan növekszik, minden kirakott fix szöveg a soron következő legnagyobb számot kapja). A kívánt szöveg, a felirat fölött kiadott egér jobbklikkre megjelenő úszómenüből a "felirat" sort kiválasztva adható meg. A "betűtípus" sort kiválasztva az úszómenüből a felirat külső megjelenése módosítható.
  • Kép: Egy fix kép objektumot helyezhetünk el a beutaló formátumon. A menüpont kiválasztása után kijelöljük a kép helyét a formátumon. Ezután az objektum területe fölött kiadott egér jobbklikk hatására megjelenő úszómenüből válasszuk ki a "kép megadása" menüpontot. A kívánt kép kiválasztása után (1) automatikusan töltődik ki a kép elérési útja (2) (hol található a kép a számítógépünkön). Megadható a kép igazítása az objektum számára kijelölt területen belül (3). Ez lehet vágás, ekkor a kép eredeti méretében jelenik meg, de ha nagyobb mint az objektum, akkor csak egy része lesz látható, vágásra kerül. Lehet arányos, ekkor, ha  a kép mérete nem egyezik az objektum méretével, akkor a kép zsugorításra, vagy nyújtásra kerül, úgy hogy az arányait megtartja. Az igazítás lehet még kitöltés is, ekkor, ha a kép mérete nem azonos a kép objektum méretével, akkor a kép nyújtásra, illetve zsugorításra kerül, mely nyújtás, vagy zsugorítás a két koordináta irányában különböző mértékű lehet.

 

 

a Kép tulajdonságok megadása - képernyőkép

 

  • Keret: Egy fix keret objektumot helyezhetünk el a beutaló formátumon. A menüpont kiválasztása után kijelöljük a keret helyét a formátumon. Ezután a megjelenő keretvonal fölött kiadott egér jobbklikk hatására megjelenő úszómenüből válasszuk ki a "Vonal tulajdonságok" menüpontot. Ezután megadhatjuk a vonal típusát (1), és vastagságát (2).

a Keret tulajdonságok megadása - képernyőkép

  • Alapadatok: E fölé a menüpont fölé mozgatva az egérkurzort, egy újabb úszómenüt kapunk, a beutaló formátumra helyezhető objektumok listájával. Ebben a listában a kívánt objektum típusra kattintva, a választott objektum a formátumra helyezhető. A menüpont funkciója teljes mértékben kiváltható az objektum eszközoszlop használatával.

Frissítés dátuma: 2006.06.26.