Űrlap formátumok karbantartása - alapfunkciók


Karbantartás Tervező formátumok aŰrlapformátum karb.

 

Alapfunkciók - képernyőkép

Új űrlap készítését az "Űrlap nevének megadása" (1) gomb megnyomásával kezdhetjük el. Az ekkor megjelenő "Űrlap nevének bekérése" című ablakban adhatjuk meg, a készítendő űrlapunk alaptulajdonságait. A "Név kiíratás be-, ill. kikapcsolása" (3) gomb egyszeri megnyomása után, az űrlapon található objektumok bármelyike fölé mozgatva az egérkurzort, az ablak fejlécében megjelenik az adott objektum neve és a feliratának neve. A gomb újbóli megnyomásával ez a funkció kikapcsolható. A "Méretező rács kiíratás be-, ill. kikapcsolása" (4) gomb egyszeri megnyomása után, az űrlapon látható méretező rács (négyzetháló) eltűnik, ezáltal az űrlapot olyan formában láthatjuk, ahogy használat közben fogjuk. A gomb újbóli megnyomásával ez a funkció visszakapcsolható. Az "Összes kijelölés megszüntetése" (5) gomb megnyomása után, az űrlapon található összes kijelölt elemről lekerül a kijelölés. A "Kijelölés lefedéssel" (6) gomb megnyomása után az űrlap területén a szokásos Windows-os módszerrel egy téglalapot rajzolhatunk az űrlapra (az egér bal gombját nyomva tartva és az egérkurzort mozgatva, egy téglalap két átlós sarkát jelölhetjük ki, az egérgomb megnyomásától, az elengedéséig). Mindazok az elemek kijelölésre kerülnek, amelyek (akár csak részben is) beleesnek az általunk kijelölt téglalap területébe, illetve kijelölésük megszűnik, ha a téglalap megrajzolása előtt kijelölt állapotban voltak. Ennek a használata több objektum együttes méretezésénél ajánlott. A "Sorrend meghatározása egérrel" (7) gomb megnyomása után az űrlapon elhelyezett objektumok mellet számok jelennek meg, 1-től kezdődően folyamatosan. Ezek a billentyűzetről történő adatbevitel sorrendjét határozzák meg. Ezen a sorrenden módosíthatunk, az objektumok melletti számokra kattintva, olyan sorrendben, amilyen sorrendben használni szeretnénk az objektumokat adatbevitel közben. Az "Űrlap információk megjelenítése" (8) gombbal az űrlapról kapunk egy információs ablakot.

 

Űrlap nevének bekérése - képernyőkép

Meg kell adnunk az űrlap nevét (9), amellyel majd azonosítani tudjuk azt. Ezután az űrlaptípust határozhatjuk meg (10) a választógombok segítségével. A választható típusok a következők:
- Adatlap: forgalomhoz, és személyhez kötődő űrlap, ilyen például az igazolás, közgyógyellátás igénylő, törzskartonkikérő stb. űrlap.
- Kérdőív: sem forgalomhoz, sem személyhez nem kötődő általános űrlap
- Részlap: egy űrlapról indítható másik űrlap, az űrlapról az "Űrlap aktiváló gombbal" lehet meghívni.
- Pótlap: egy választott szövegablakhoz rendelt űrlap. Azt, hogy melyik szövegablakhoz tartozzon, az ebben az esetben aktív legördülő menüből (11), választható ki. (Ilyenek többek között a napi ellátás több szövegablaka, illetve a gondozás és gondozási kontroll vizsgálatok leíró szövegablakai is.)
Ezután megadható, hogy az adott űrlapot mely praxis(ok), mely orvosa(i) használhatják (12). A felirat (13)mező automatikusan kitöltődik, a név mezőben szereplő speciális karaktereket (pl. szóköz) aláhúzással helyettesítve. Ezt a nevet látjuk abban a listában, amely az űrlapválasztásnál (akár a módosításnál, akár a kitöltésnél) megjelenik. Az OK gomb megnyomására tárolódnak a beírt adatok, és kezdhetjük az űrlapra az objektumok elhelyezését. Ha egy már meglévő űrlapot szeretnénk módosítani, vagy az alapján (abból kiindulva) egy újat készíteni, akkor az "Űrlap betöltése a lemezről" (2) gombot kell megnyomni, majd a kinyíló ablakból kiválasztani a megfelelő űrlapot.

a Űrlap nevének bekérése - képernyőkép

Az ablak fő részében a választható űrlapok listája látható (14). Azt, hogy milyen típusú űrlapok jelenjenek meg a listában a típus választásban (16) határozhatjuk meg. Lista rendezettségét a (15)-ös választógombokkal határozhatjuk meg, az ezen belüli rendezettséget (növekvő vagy csökkenő) a (17)-es választómező benyomásával vagy kiengedésével állíthatjuk be. Ha az űrlap nevének megadásakor kitöltöttük a megjegyzés rovatot, úgy az oda beírtak, a rendezettség melletti szürke négyzetben fognak megjelenni. Ha megtaláltuk a keresett űrlapot, azt egy duplakattintással, vagy a kijelölés után az OK gombra kattintva tölthetjük be, és kezdhetjük a munkát.

Frissítés dátuma: 2006.06.26.