Keresőképtelen állomány


Napi tevékenység Keresőképtelen állomány

 

Táppénzes karton - képernyőkép

2019. Januártól lépett érvénybe "A keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről szóló 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet" módosítása. Az új használathoz a leírását itt találja

 

A kiválasztott beteg táppénzre vételét, kiírását és a táppénzes felülvizsgálatot végezhetjük ebben a menüpontban. Az ablak jobb felső részében található legördülő menüben szerepel a beteg összes eddigi táppénze. Ezek valamelyikét kiválasztva a nyomógombbal, lehetőség nyílik annak módosítására. Új táppénzre úgy vehetjük a beteget, hogy a lista "új keresőképtelenség" elemét választjuk ki. Ha a beteg táppénzen van, akkor a lista azon elemét kiválasztva, mely az aktuális táppénz kezdeti napját tartalmazza, módosíthatjuk a táppénzes adatokat, illetve a beteget kiírhatjuk keresőképes állományba, nyomtathatunk neki táppénzes utalványt.
Az ablak jobb felső sarkában található gombbal táblázatosan megtekinthetjük a páciens korábbi táppénzeit és kórházi kezeléseit. Két évre visszamenőleg megmutatja nekünk a program a táppénz és kórházi kezelések kezdetét, végét, eltöltött napok számát, BNO-t. Ha egy táppénz és egy kórházi kezelés kapcsolódik egymáshoz, (pl. a kórházi kezelés vége után egy nappal kezdődik a táppénz) a program, a "sum" sorba egybe számolja ezeknek a napoknak a számát. A jobb áttekinthetőség érdekében, a különböző eseményeket, színekkel is elkülöníti egymástól. Az események csökkenő időrendben vannak felsorolva. Beteg gyermek ápolása esetén a program jelzi, hogy az adott gyermekkel, már hány napja volt korábban táppénzen, valamint, hogy a gyermek életkorának megfelelően hány beteg gyermek ápolása nap adható.
A
táppénzes naplószámot a program automatikusan generálja, de ez karbantartható .

Egy választékból lehet kiválasztani a táppénzre veendő személyét. Abban az esetben, ha a családi anamnézisben az eltartó/édesanya adatai ki vannak töltve, de nincs a regiszterben az eltartó/édesanya, táppénzre vételkor a program észreveszi ezt, és automatikusan felkínálja ambuláns felvételre az eltartót/édesanyát a családi anamnézisben megadott adataival. Abban az esetben, ha az eltartó/édesanya a regiszterben van, a program automatikusan kiválasztja azt. Amennyiben szülőt veszünk táppénzre, a gyermek TAJ száma külön rögzíthető, vagy, ha a gyermek adatai rögzítve vannak a rendszerben, a személyválasztó gombbal kikereshető. Ha a "táppénzre veendő" lenyíló listából nem a "saját maga" elemet választjuk ki, akkor az az ablak alsó részén megjelenő, "Táppénzt igénybevevő személy" mezőben adható meg. Ilyenkor a kiválasztott személy TAJ száma a "Gyerek TAJ" rovatba kerül. Ha a táppénzre veendő személy édesanya vagy eltartó, akkor a táppénzt igénybevevő személy neve és születési ideje kék betűkkel megjelenik (ha a családi anamnézisben az eltartó/édesanya adatai ki vannak töltve) és ha az egeret a kék szöveg fölé visszük, akkor a táppénzt igénybevevő személy további adatai megjelennek egy üzenetben.
Megadható a beteg 'Nem'-e is. Ha hibásan jelentettük korábban és itt módosítjuk a beteg nemét, akkor készül egy korrekciós sor a Táppénzes hetijelentésben. Ha táppénzen levő páciensnek módosítjuk a nemét a
Törzskartonon, akkor a program egy kérdés után átvezeti ide a Táppénzes adatokhoz is, igen válasz esetén.
Az első nap dátumát a program automatikusan kitölti, ezen lehet módosítani, de az adott táppénzes esemény a
munkadátumnak megfelelő heti jelentésbe fog bekerülni. A felvétel módja és a Táppénz jellege adatok a legördülő listamezőből választhatóak.
A 'BNO-kód' a
szokásos módszerrel tölthető ki. Plusz lehetőségként beállítható, hogy az aznapi megjelenésnél rögzített diagnózis automatikusan átemelődjön. Ezt az ablak jobb alsó sarkában levő fogaskeréknél  állíthatjuk be, és mindaddig így fog működni, amíg ugyan ezzel a módszerrel ki nem kapcsoljuk. Ha a táppénzes BNO az ’S’ kódok közé tartozik, induláskor automatikusan az 'Egyéb baleset' jelleget adja a program, illetve új BNO beíráskor felkínálja azt. A jobb alsó sarokban található fogaskerékkel beállíthatjuk, hogy O2600 – O3690 BNO esetén a program a táppénz jellegét automatikusan „9 veszélyeztetett terhesre” módosítsa. A BNO-hoz rendelt maximális napok számát figyeli a program és a táppénz lezáráskor figyelmeztet, ha az időtartam meghaladja a maximális napok számát. Az adott tétel akkor fog megjelenni a heti jelentésben, ha a "Tp.-re jogosult" rovatban szerepel a pipa. A megjegyzés rovat egy szövegablak, tartalma a jelentésbe nem kerül. A segítségével megadható, hogy ha a felvétel módja H kórházból, akkor a program megvizsgálja, hogy a táppénz kezdőnapjához képest egy héten belül van–e rögzítve kórházi kezelése a páciensnek (a kórházi kezelés vége dátumot vizsgálja). Ha van, abban az esetben a táppénz megjegyzés mezőjébe bekerül a 'Kórházi kezelés: + dátumtól dátumig' szöveg. Ezt az 'Utolsó (1 héten belüli) kórházi kezelés időszaka a megjegyzésbe' opció bejelölésével érhetjük el. Illetve az is beállítható ugyanitt a 'H kórházból esetén a Kórházi kezelés ablak automatikus indítása' opció megjelölésével, hogy ha a Felvétel módja H kórházból, akkor a program a Keresőképtelen állomány ablak bezárása után egyből megnyitja a Kórházi kezelések ablakot. 
A 'Kijárhat' adatok mellet található gombra kattintva (Kijárhat alapbeállítás karbantartása ablak) megadhatjuk, hogy akarunk-e alapértelmezett 'Kijárhat' adatot használni és milyen időpont legyen az alapértelmezett. Amennyiben az Alapértelmezett kijárhat adatok használata opció be van jelölve, abban az esetben új táppénz esetén a program a kijárhat adatot innen feltölti.
Az ablak tetején kiíródik a táppénzen töltött napok és a táppénz kezdetétől egy évre visszamenőleg eltöltött napok száma.
Ha a program a táppénz diagnózisát megtalálja az adattárában, akkor az ablak aljában egy információt is ad a táppénzen tarthatóságról, napok számáról, az adott diagnózis esetén.
A táppénz végén a 'Keresőképtelen állomány vége' keretben kell a keresőképtelenség utolsó napjának dátumát és a megszűnés módját megadni.

Fontos!
Ha ki szeretnénk törölni a rendszerből egy korábbi táppénzt, úgy, hogy az ne maradjon a naplóban akkor
munkadátummal álljunk vissza a táppénz jelentésének hetére és úgy nyomjuk meg a töröl gombot. A program így rákérdez, hogy töröltként a naplóban maradjon-e a táppénz. Ha a nemmel válaszolunk, akkor törlődik a naplóból.

Programunkkal a táppénzes utalvány, mind a nagyalakú, mind a 'kutyanyelv' is kinyomtatható. Hogy ezek megfelelően nyomtatódjanak, a formátumot a formátum szerkesztőben egyszer hozzá kell igazítani a nyomtatóhoz.
A táppénzes ablak jobb alsó részében található táblázatban történik a keresőképtelenség időszakainak automatikus számítása vagy kézi megadása.
A táppénzes utalványok gépi kitöltésének menete a következő: Új táppénz esetén automatikusan megjelenik az első sor, amely a vétel dátumától számítva egy hetet ad meg, az utalvány típusának pedig nagyalakút. A felvétel módjának 'D' vagy 'H' típusra történő módosítása esetén újraszámolja a vétel napjától kezdve a dátumokat, vagyis a vétel dátum hetének vasárnapját adja meg utolsó napnak, az utalvány típusát pedig kutyanyelvre állítja az első sorban. Ha ki van töltve a kiírás dátuma, akkor a kiírás napjáig adja meg a további sorokat a táblázatban egyhetes időintervallumokkal számolva, hétfőtől vasárnapig, ha nincs kitöltve, akkor a munkadátum hetének vasárnapjáig.
Régen megkezdett - de még nem lezárt - táppénz elővételekor, az aktiválás után automatikusan hozzáadja a következő het(ek)et a letárolt sorokhoz. Ha kiírás is történik, akkor a kiírás dátumának megfelelően számolja az utolsó sortól visszafele haladva az utalványra nyomtatandó befejező dátumot.
Utalványt nyomtatni a nyomtatandó sor előtt található négyzet bejelölésével, az utalvány formula kiválasztásával, majd az "Utalvány" gombra történő kattintással lehet. Ha sikerült a nyomtatás, akkor a "Kész" felirat jelenik meg a táblázatban a kinyomtatott sorok mellett.
A táblázatban az első sor kezdődátumának kivételével módosíthatóak az időpontok, ekkor a program attól a dátumtól kezdve újraszámolja az utána következő sorokat. Az első nagyalakú táppénzes utalvány nyomtatása előtt a program rákérdez, hogy a napok számát rányomtassa-e az utalványra. Az első sor típusa is megváltoztatható (N - nagyalakú, K - kutyanyelv), ekkor a vétel dátumától kezdve szintén újragenerálódnak a sorok. A vétel dátumát az "Első nap" mezőben lehet megváltoztatni. A dátumokat be lehet gépelni, vagy a dátum mezőn az egér jobb gombjára történő kattintással megjelenő naptárból is ki lehet választani.
A táblázatban dátum mezőt nem lehet üresen hagyni. Ha helytelen dátum kerül bevitelre, akkor a program jelez. Új sort a táblázat jobb oldalán található első ikonra történő kattintással lehet hozzáadni a táblázathoz. Ekkor automatikusan kitölti az utolsó sorhoz képest a következő hét első és utolsó napját. Új sor hozzáadása esetén nem figyeli a kiírás dátumát, akármennyi sort hozzá lehet adni.
Az első sor kivételével sorokat törölni szintén a táblázat jobb oldalán található második (X) ikonra történő kattintással lehet. A táblázatot kinagyítani a harmadik, "nagyítás" gombbal lehet. Ekkor egy új ablak jelenik meg a táblázat nagyobb, jobban átlátható méretben, ahol ugyanazokat a műveleteket lehet elvégezni.
Amikor az „Utalvány” gombra kattintunk, akkor ellenőrzi a program, hogy az adott BNO-hoz tartozó ajánlott táppénzes napok számát meghaladta-e a kiválasztott utalvány végdátuma, a táppénzre vételhez képest. Ilyenkor megjelenik egy üzenet, ahol kiválaszthatja, hogy folytatja a nyomtatást, vagy javítja a táppénz adatait. Ez a figyelmeztetés a táppénz lezárásánál is megjelenik.
A negyedik, 'TK' feliratú kapcsoló gombbal lehet megjelölni, hogy a nagyalakú nyomtatványra a "tovább keresőképtelen" ("tovább telen") státusz rákerüljön vagy ne. Bekapcsolt állapotban rákerül, kikapcsolt állapotban nem. A program megjegyzi az utoljára beállított állapotot. A jobb alsó sarokban található beállítások között megadható, hogy a táppénzes utalvány nyomtatása után automatikusan bezárja az ablakot a program: 'Utalvány nyomtatás után Ok-val kilépés'.

Keresőképtelenséget törölni a 'Töröl' nyomógombon keresztül lehet. Fontos! Csak az olyan táppénzt töröljük, melyet nem vettek igénybe, vagy rossz személynek rögzítettünk be. A táppénzen szükséges módosítások nagyon egyszerűen és könnyen elvégezhetők a rendszerben. Azért mert egy táppénz adatai nem jók, ne töröljük! Javítsuk! A 'Keresőképtelen állományba vétel és kiírás' ablak, azaz a táppénzes karton mindig feleljen meg az aktuális valóságnak. Keresse meg a kartont, javítsa ki, mikor a tudomására jut, és tárolja el. A program az aktuális heti jelentésbe, abba amelyik héten ezt a javítást elvégeztük, automatikusan jelenteni fog egy korrekciót erre a tételre. Pl. a táppénzt már le is zártuk. Már esetleg egy másik táppénzen is túl van a paciens. Megjött a baleseti jegyzőkönyv, hogy munkahelyi baleset. Válasszuk ki a paciens keresőképtelen kartonját, keressük meg az aktuális kartont, 'pipáljuk', javítsuk ki a táppénz jellegét 4-ről 1-re, kattintsunk az 'Ok'-ra. A kartont javítottuk az aktuális 'igazságnak' megfelelően. A balesetből üzemi baleset lett. Ezt most tudtuk meg, most megcsináltuk és a program az e heti jelentésben ezt elküldi egy korrekcióval a TB-nek. Önnek nem kell még a táppénzes heti jelentés javításába sem menni.

Táppénzes ellenőrzés - képernyőkép

 

A táppénzes felülvizsgálatot az "ellenőrzés" nyomógombbal  rögzíthetjük. Egy táppénzhez több ellenőrzés is rögzíthető

Frissítés dátuma: 2015.07.29.